„Cudowny chłopak” R.J. Palacio, którego wznowienie z okładką filmową 17 stycznia trafiło do sprzedaży, to powieść, która sprawdzi się jako wciągająca lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ta sprzedana w liczbie przeszło 8 milionów egzemplarzy powieść weszła do klasyki współczesnej literatury, zdobywając serca kolejnych czytelników. Wielu krytyków i fanów małego Auggiego jest zgodnych, że powinna też wejść do kanonu lektur szkolnych. Książkę przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym na: polski, hiszpański, kataloński, japoński, niemiecki, hebrajski, francuski, portugalski, duński, serbski, arabski, norweski, islandzki, szwedzki, holenderski, włoski, fiński, koreański, chiński, rumuński, rosyjski i wiele innych. Potwierdzeniem fenomenu „Cudownego chłopaka” prócz rankingów sprzedażowych i liczby krajów, w których ukazała się ta powieść, jest także ekranizacja (światowa premiera: 17.11.2017; polska premiera: 19.01.2018), w której Augusta zagrał Jacob Tremblay, a w postaci jego rodziców wcielili się Julia Roberts i Owen Wilson.

Książka Palacio cieszy się tak dużą popularnością, ponieważ jest pouczająca, a jednak nie nudzi. Moralizatorski głos autorki nie jest w żaden sposób nachalny i narzucający się. Dostajemy poruszającą historię Augusta, ale tak naprawdę dotyczy ona nas wszystkich i to niezależnie od wieku. W końcu każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni lubili nas takich, jacy jesteśmy. Tak było w czasach szkolnych i tak jest na co dzień – w pracy lub gronie znajomych. Nie chcemy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Nie chcemy się zmieniać tylko po to, by się komuś przypodobać. Chcemy być sobą. Po prostu.

„Cudowny chłopak” z całym swym bagażem dydaktycznym urasta do rangi książki, która może stać się pretekstem do rozmowy rodziców z dziećmi o empatii i próbie zrozumienia ludzi, których w ciągu całego życia spotykamy na swojej drodze. I do pokazania, że inny nie zawsze znaczy gorszy, o czym niektórzy zdają się zapominać.

W ramach ciekawostki warto spojrzeć na zagraniczne wydania bestsellera, którym zachwycają się czytelnicy niemal w każdym zakątku świata. Poniżej wybrane okładki powieści R.J. Palacio.