CUDOWNY-CHLOPAK_Plakat
palacio-cudowny-chlopak-napis-filmowywkinach

„najbardziej pogodny film roku”
We Live Entertainment, Scott Menzel

„piękny i wzruszający”
ComingSoon.net, Jenna Busch

„inspirujący”
Indiewire, David Ehrlich

„zabawny”
The Washington Post, Stephanie Merry

“Julia Roberts jest wspaniała”
Fox TV, Dave Morales

 

FILM Z NAPISAMI LUB Z DUBBINGIEM

OBSADA

julia-roberts-9460157-1-402

Isabel Pullman

Julia Roberts
MV5BMTgwMzQ4ODYxMV5BMl5BanBnXkFtZTcwNDAwMTc2NQ@@._V1_SY1000_CR006271000_AL

Nate Pullman

Owen Wilson
MV5BMjQzODIwNDMzMV5BMl5BanBnXkFtZTgwNzkxMjYwNzE@._V1

Auggie Pullman

Jacob Tremblay
MV5BMjM5NjE3NzkzNl5BMl5BanBnXkFtZTgwODU5OTI4NzE@._V1_SY1000_CR006661000_AL

Via Pullman

Izabela Vidovic
MV5BMjAzNjU1NTE3NF5BMl5BanBnXkFtZTcwNjIyMzcyNw@@._V1_SY1000_CR007301000_AL

Mr. Tushman

Mandy Patinkin
MV5BMTY5NzA2ODI1MV5BMl5BanBnXkFtZTgwMzg1OTg4ODE@._V1

Mr. Browne

Daveed Diggs
MV5BMTY1MzIxMzI1N15BMl5BanBnXkFtZTgwNTA2OTQwMDE@._V1_SY1000_CR006671000_AL

Justin

Nadji Jeter
MV5BMjM4OTIzMzEwMF5BMl5BanBnXkFtZTgwMzI1Mzk4ODE@._V1

Miranda

Danielle Rose Russell
MV5BNzhlZDY1NzUtMDdiZS00NjhiLWJhYTgtOGEyN2EwZGU1NWJmL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNDg1NDM0NDk@._V1_SY1000_SX800_AL

Jack Will

Noah Jupe
MV5BMzY3MDIxNjM3M15BMl5BanBnXkFtZTgwOTE4MzE3NjE@._V1_SY1000_CR006781000_AL

Summer

Millie Davis
MV5BMTU1MTQyODA5MF5BMl5BanBnXkFtZTgwMTQxMDkwODE@._V1_SY1000_CR006661000_AL

Julian

Bryce Gheisar
MV5BMjIzMDA4NjQyNV5BMl5BanBnXkFtZTgwNDcwODQyOTE@._V1_SY1000_CR006661000_AL

Charlotte

Elle McKinnon

GALERIA ZDJĘĆ

TWÓRCY FILMU

Reżyseria - Stephen Chbosky
Scenariusz - Stephen Chbosky, Steve Conrad, Jack Thorne
Zdjęcia - Don Burgess
Muzyka - Marcelo Zarvos
Montaż - Mark Livolsi
Charakteryzacja - Naomi Bakstad
Produkcja - LIONSGATE
Dystrybucja - MONOLITH FILMS

Producenci filmowi Todd Lieberman oraz David Hoberman z Mandeville Films przeczytali manuskrypt „Cud chłopaka” tej samej nocy. Następnego dnia spotkali się i postanowili, że nie ma czasu do stracenia. „Byliśmy obaj cali we łzach, przyznaję to z niejakim wstydem”, wspomina Lieberman. „Obaj zakochaliśmy się w tej cudownej opowieści o przyjaźni i empatii wobec innych ludzi”.

Reżyser zaś wspomina: „Mój syn, Theodore, sprawił, że odebrałem tę historię zdecydowanie osobiście. Czułem też, że jestem gotowy na to wyzwanie. W powieści podobało mi się, że wszyscy bohaterowie są sumami wszystkich podejmowanych przez siebie decyzji”. I dodaje: „Jeśli chcesz być bohaterem w swoim życiu, to nim bądź. Zależy to tylko i wyłącznie od ciebie – bądź sobą, działaj w zgodzie z własną naturą, bądź miły i dobry dla innych”.

„KAŻDY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE POWINIEN PRZYNAJMNIEJ
RAZ W ŻYCIU DOSTAĆ OWACJĘ NA STOJĄCO.

AUGGIE

Prace nad „Cudownym chłopakiem” ruszyły już pełną parą, jednakże producenci i reżyser stanęli przed wielkim wyzwaniem: należało znaleźć odpowiedniego aktora do roli Auggiego. Każdy czytelnik postrzegał tę postać inaczej, więc filmowcy musieli znaleźć wykonawcę, który byłby w stanie oddać wewnętrzny świat chłopaka ze zdeformowaną twarzą, który stara się żyć jak najnormalniej się da. „To bardzo skomplikowana rola, wymagająca wielkiego wyczucia i świadomości własnego ciała, bowiem Auggie przekazuje często informacje niewerbalnie”, wyjaśnia producent Lieberman. Co gorsza, poszukiwania takiego aktora nie przynosiły rezultatów… aż do czasu, gdy do kin wszedł „Pokój” Lenny’ego Abrahamsona. Młodziutki Jacob Tremblay zagrał chłopca, który nie znał innego świata poza wnętrzem ogrodowej szopy. „Byliśmy w szoku, nigdy nie widzieliśmy dziecka grającego tak dojrzale tak trudną rolę”, mówi Hoberman. „Wiedzieliśmy, że znaleźliśmy idealnego kandydata do roli Auggiego”.

„TĘSKNIŁEM ZA WIDOKIEM TWOJEJ TWARZY. WIEM, ŻE TY NIE ZAWSZE JĄ LUBISZ,
ALE MUSISZ ZROZUMIEĆ, ŻE JA MAM INACZEJ… JA JĄ KOCHAM.

ISABEL I NATE – RODZICE AUGGIEGO

Julia Roberts i Owen Wilson zagrali kolejne kluczowe role: Isabel i Nate są rodzicami Auggiego i próbują pomagać chłopakowi w każdej możliwej sytuacji, uświadamiając sobie jednak z każdym dniem, że ich synek musi sam znaleźć swoje miejsce w świecie – i przeżyć przy tym sporo bólu i rozczarować. Za pomocą tej dwójki „Cudowny chłopak” podejmuje temat rzadko eksplorowany przez współczesną kulturę popularną – jak to jest być rodzicami dziecka innego od wszystkich i próbować niwelować różnice pomiędzy nim a jego rówieśnikami.

„Byłam zachwycona różnorodnością książkowych postaci i ich punktów widzenia, złożoności postrzegania świata”, wyjaśnia Roberts. „Czytałam powieść dużo wcześniej, wraz z moimi dziećmi, dlatego bardzo chciałam wziąć udział w projekcie filmowym”, dodaje aktorka, która postawiła sobie zadanie ukazania matczynej siły oraz wątpliwości targających Isabel.

„Nate jest kimś w rodzaju dużego dziecka, które lubi żarty i psoty – to on odpowiada za rozluźnianie rodzinnej atmosfery, podczas gdy Isabel jest stroną dominującą i znacznie poważniejszą”, wyjaśnia producent Lieberman. „Owen był w stanie nie tylko wprowadzić w kadry filmu elementy humorystyczne, ale także ukazać mężczyznę, który uczy się każdego dnia, jak ułatwiać życie ukochanemu synkowi”. „Chciałem uczestniczyć w filmowaniu historii, która znaczy tak wiele dla tak różnych ludzi”, podkreśla Wilson.

„MÓJ NAJGORSZY DZIEŃ, NAJDOTKLIWSZY UPADEK, NAJMOCNIEJSZY BÓL GŁOWY, NAJWIĘKSZY SINIAK, NAJPASKUDNIEJSZY SKURCZ, NAJBRZYDSZE SŁOWA, KTÓRE POWIEDZIAŁAM LUDZIOM: TO WSZYSTKO NIE MA ZNACZENIA PRZY TYM, CO PRZESZEDŁ AUGGIE.

VIA

Ważną częścią tej historii jest nastoletnia siostra Auggiego, Via. Jest oczywiście starsza i nie ma problemów zdrowotnych, ale poświęciła się bezinteresownie wychowywaniu brata i sprawieniu, by odczuwał jak najmniejszy dysonans pomiędzy światem rodzinnym a światem zewnętrznym. Nie oznacza to jednak, że jest jej łatwo. W przeciwieństwie do Auggiego ona nigdy nie znajdowała się w centrum zainteresowania, dlatego odczuwa raz na jakiś czas negatywne emocje, nie umiejąc pojąć mechanizmów działania otaczającej ją rzeczywistości.
To silna i bezinteresowna dziewczyna, która w pewnym momencie dostaje od losu szansę na znalezienie się przynajmniej przez chwilę w centrum uwagi. Pragnie przede wszystkim bezpieczeństwa Auggiego, ale w przeciwieństwie do rodziców nie traktuje go jak dziecka, któremu trzeba pomagać w każdej sekundzie życia. Próbuje nauczyć go różnych metod przeżycia w świecie, który pozostaje przeważnie obojętny na ludzkie wątpliwości i cierpienie”, mówi odtwórczyni roli Vii, Izabela Vidovic.

FILM CUDOWNY CHŁOPAK - PRESSBOOK