Najnowsza książka R.J. Palacio ukazała się w księgarniach 14 marca 2018 roku. W Cudowny chłopak i ja: 3 cudowne historie na nowo poznajemy historię Auggiego, tym razem oczami jego kolegów ze szkoły i przyjaciela z dzieciństwa. Wielu czytelników ponownie zachwyciło się historią nawiązującą do pierwszej opowieści o Auggiem Pullmanie – Cudowny chłopak.

Pani Asia zamieściła wspaniałą recenzję na swoim blogu, do przeczytania której zachęcamy: https://blogbooksandbeauty.wordpress.com/2018/04/04/cudowny-chlopak-i-ja-o-radosciach-i-troskach-dorastania/ .

A tak recenzentka pisze o pomyśle opowiedzenia historii Auggiego oczami dotychczasowych drugoplanowych postaci: „Przede wszystkim możemy zrozumieć intencje bohaterów, wczuć się w ich położenie, sytuację rodzinną, kontekst wydarzeń. A ze względu na to, że każde z nich opowiada o sobie, to jest też miejsce na głębsze przemyślenia i spojrzenie z drugiej strony na sytuację, którą do tej pory znaliśmy tylko z relacji Auggiego.”

Historia przyjaciół Auggiego wywarła pozytywne wrażenia również na Pani Ani, prowadzącej bloga Tylko skończę rozdział:

http://tylkoskonczerozdzial.blogspot.com/2018/03/cudowny-chopk-i-ja-trzy-cudowne.html .

O przyjaźni, zrozumieniu, asertywności i sztuce podejmowania trudnych wyborów, o nauce przyznania się do własnych błędów. Palacio z lekkością, bez nadmiernej patetyczności pisze o rzeczach niezwykle istotnych zarówno dla młodzieży, jak i – może przede wszystkim – dla dorosłych.

Tona przemyśleń, a spośród nich wyłania się fundamentalna zasada: bądźmy przy naszym dziecku, dajmy mu poczucie bezpieczeństwa, wspierajmy w decyzjach, motywujmy i nie krytykujmy. Bo zalążek pewności siebie, sukcesywnie pielęgnowany i podlewany przez rodziców hodujemy od dziecka”.

Nie wyciska łez… łzy płyną swobodnie, bez „wyciskania”.

Cytat : „W przyjaźniach zdecydowanie nie chodzi o medale”.

Na blogu http://thievingbooks.blogspot.com/2018/04/cudowny-chopak-i-ja-trzy-cudowne.html autorstwa Ellie Moore znajdziemy dojrzały opis wrażeń po przeczytaniu drugiej książki z serii o Cudownym chłopaku. Recenzentka pokazuje, że książka ta jest przeznaczona zarówno dla młodych, jak i dorosłych czytelników: „Książka dedykowana starszym i młodszym czytelnikom to skarbnica wspaniałych mądrości i ponadczasowych prawd. Już przy lekturze Cudownego chłopaka dostrzegłam wielki talent autorki nie tylko do kreowania wiarygodnych postaci, ale i pisania chwytających za serce dialogów oraz przemyśleń bohaterów. Oczami dzieci śledziłam wydarzenia z którymi dorośli rzadko kiedy potrafią sobie konkretnie poradzić – uprzedzenia i przekonania, podążanie za tłumem i niedopuszczanie do głosu własnej indywidualności. Dostrzegłam wielką przyjaźń i niespełnione ambicje, widziałam, jak rodzą się nowe więzi i zacierają stare przekonania – a to wszystko utrzymane w błyskotliwym tonie, przepełnionym subtelnym poczuciem humoru. Wiele wydarzeń z powyższej powieści nie tylko rozgrzało moje serce, ale też sprawiło, że szczerze się uśmiechałam. Nie ukrywam – bardzo emocjonalnie podeszłam do tych trzech historii, ale inaczej z tą książką po prostu nie można”.

Zachęcamy do lektury zarówno debiutanckiej powieści R.J. Palacio, jak i kolejnej książki jej autorstwa: Cudowny chłopak i ja: 3 cudowne historie.