Powieść graficzna autorki książki, którą pokochały miliony dzieci – Cudownego chłopaka! Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życie.

Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową.

I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych. Historia opowiedziana w Białym ptaku przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze.

Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę.

Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.

R.J. Palacio jest autorką książki Cudowny chłopak, którą pokochały miliony dzieci i dorosłych. W zorganizowaną przez nią akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie. W Białym ptaku autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj.

Współczesny Julian fanom Cudownego chłopaka znany jest głównie jako szkolny urwis, prześladowca Augusta, który zrozumiał, że naśmiewanie się z odmienności innych jest złe. Biały Ptak ukazuje historię Juliana z innej strony – chłopiec odkrywa poruszającą historię swojej babci, która podczas II wojny światowej ukrywała się w okupowanej przez nazistów Francji i została ocalona przez pewnego chłopca. Ta opowieść nauczy go, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć.

To wspaniała opowieść o przyjaźni, prześladowaniach z powodu inności i o sile dobra, które zmienia serca, buduje mosty i… ratuje życie.

R.J. Palacio przez lata pracowała jako ilustratorka i projektantka okładek, nadawała blasku historiom innych – nie swoim. Teraz zdecydowała się połączyć dwie pasje – obraz i słowo – i opowiedzieć o dobru, które warto krzewić zawsze – bez względu na okoliczności.

Książka rekomendowana dla młodzieży 12+