W piątek 19 stycznia 2018 na ekrany polskich kin trafiła długo wyczekiwana ekranizacja „Cudownego chłopaka”. Powstały na podstawie międzynarodowego bestsellera autorstwa amerykańskiej pisarki R.J. Palacio film to doskonałe kino familijne, które zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Dostępność filmu w wersji z napisami i dubbingiem sprawia, że każdy widz znajdzie coś dla siebie.

„Cudowny chłopak” opowiada historię dziesięcioletniego Augusta Pullmana, który w wyniku pewnych zaburzeń genetycznych ma zdeformowaną twarz. Chłopiec przeszedł 27 operacji, a jednak wyglądem wciąż nie przypomina innych dzieci. Po latach nauki w domu rodzice postanawiają wysłać go do normalnej szkoły i to od razu do piątej klasy. Nienawykłemu do środowiska szkolnego Auggiemu trudno się odnaleźć w nowej sytuacji. Tętniące życiem korytarze podstawówki im. Beechera przypominają mu dżunglę, w której jednostki słabe nie mają najmniejszych szans na przetrwanie. Z czasem jednak chłopiec poznaje przyjaciół, którzy wywracają jego życie do góry nogami. I vice versa.

Reżyserem filmu jest Stephen Chbosky, który w ciągu 113 minut projekcji zgrabnie przeplata ze sobą sceny śmiechu, płaczu i refleksji. Reżyserowi „Cudownego chłopaka” udało się nakręcić przyjemny, niesamowicie ciepły i mądry film, którego przesłanie jest oczywiste: największe piękno kryje się we wnętrzu człowieka. Świetne kreacje bohaterów i swobodna gra ekipy aktorskiej sprawiają, że już od pierwszych chwil zaczynamy czuć się dobrze w ich towarzystwie. Uczucie to nie znika ani na moment, a bohaterowie opowieści o Auguście pozostają w naszej pamięci na długo po opuszczeniu kina.

O fenomenie „Cudownego chłopaka” świadczą przede wszystkim liczby. W samych Stanach Zjednoczonych film zarobił $129 354 701; natomiast łącznie na całym świecie – $232.6 mln. Oznacza to, że dochód ze sprzedaży biletów blisko dwunastokrotnie przebił koszt produkcji. Film zebrał szereg nominacji do prestiżowych nagród. Ekranizacja „Cudownego chłopaka” ma szansę zdobyć m.in. wyróżnienie przyznawane przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) za najlepszą charakteryzację i fryzury, a także nagrody Critics’ Choice przyznawane przez dziennikarzy amerykańskich (nominacje dla najlepszego scenariusza adaptowanego, najlepszego młodego aktora i najlepszej charakteryzacji). Ciesząca się ogromną popularnością produkcja zdobyła już nagrodę festiwalu Heartland Film Festival dla najbardziej wzruszającego filmu, czemu absolutnie nie można się dziwić.