„MAM NA IMIĘ AUGUST. NIE POWIEM WAM, JAK WYGLĄDAM.
COKOLWIEK SOBIE WYOBRAŻACIE, W RZECZYWISTOŚCI JEST PEWNIE GORZEJ.

August (Auggie) Pullman

kosmonauta

Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko – mówi o sobie August. I nie mija się z prawdą, bo przecież na widok „zwykłego” dziesięciolatka młodsze dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają głowy z obrzydzeniem lub przerażeniem albo – w najlepszym wypadku – z konsternacją.

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Do tej pory widział siebie oczami kochających go bezwarunkowo rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Historia początkowo opowiadana jest z punktu widzenia Auggiego, wkrótce jednak poznajemy ją także z perspektywy jego szkolnych przyjaciół, siostry, jej chłopaka i innych. Ich głosy składają się na opowieść o społeczności zmagającej się z odmiennością jednego ze swoich małych członków.

Cudowny chłopak pokazuje, że prawdziwe piękno kryje się w każdym z nas. Trzeba tylko pozwolić mu się ujawnić.

Książka Cudowny chłopak od ponad pięciu lat utrzymuje się na liście bestsellerów „New York Timesa” (przez ponad 140 tygodni zajmowała pierwsze miejsce). Otrzymała wiele krajowych i międzynarodowych nagród, w tym między innymi tytuł jednej ze 100 najlepszych książek dla młodzieży wszech czasów wg magazynu „Time", trafiła też na listę 100 hitowych bestsellerów „USA Today” oraz została książką roku Amazona w momencie debiutu. Podbiła również serca czytelników najmłodszych, zdobywając tytuł książki roku w kategorii „najlepsza powieść dla dzieci”.

EKRANIZACJA CUDOWNEGO CHŁOPAKA Z JULIĄ ROBERTS, OWENEM WILSONEM I JACOBEM TREMBLAYEM TRAFI DO POLSKICH KIN 19 STYCZNIA 2018 R.

WYBRANE RECENZJE

Cudowny chłopak jest w gruncie rzeczy… cudowny. To świetnie napisana, pochłaniająca bez reszty i niezwykle zabawna powieść, od której nie sposób się oderwać. To jednak nie wszystko. Cudowny chłopak chwyta za serce i sprawia, że czytelnicy długo nie będą mogli zapomnieć o Auggiem Pullmanie. Zrób sobie przysługę i przeczytaj tę książkę – twoje życie stanie się o wiele lepsze.

Nicholas Sparks

Wielkie nieba, co za wspaniała powieść! To prawdopodobnie najlepsza książka, jaką ostatnio czytałem.

Rick Riordan

Cudowny chłopak to prawdziwy diament wśród inspirujących historii, które od lat zachęcają młodych i starszych czytelników do bycia lepszym, zwłaszcza w stosunku do innych.

Trudy Ludwig

Cudowny chłopak to pięknie opowiedziana historia o rozrywającym serce cierpieniu, miłości i wartości ludzkiego życia. Każdy, kto ją pozna, będzie chciał stać się lepszym człowiekiem.

Patricia Reilly Giff

Cudowny chłopak to książka, która uczy dostrzegać piękno otaczającego świata. Spróbujcie nie zakochać się w Auggiem Pullmanie.

Rebecca Stead

Zapadająca w pamięć opowieść o dobroci, odwadze i inności.

„Kirkus Reviews”

Sądzę, że każdy rodzic stanie się lepszy po przeczytaniu tej książki. Rodzice Auggiego, których autorka nie nazywa i nie dopuszcza w książce bezpośrednio do głosu, dają doskonały przykład, jak dawać schronienie i siłę dziecku z ułomnością, ale też jak być skutecznym obrońcą każdego małego człowieka.

„The Huffington Post”

Debiutanckie książki rzadko są aż tak dobre. Ta niezwykła historia otwiera oczy i serca.

Booklist

Tym, co sprawia, że debiutancka powieść Palacio jest tak niezwykła i chwytająca za serce, jest rzadko spotykana umiejętność prowadzenia narracji. W rezultacie powstała piękna, zabawna, a momentami również wzruszająca opowieść o cichej metamorfozie.

„Publishers Weekly”

Książka napisana jest prosto i lekko – czyta się ją łapczywie i bez znużenia, jak orzeźwiający, optymistyczny napój literacki. Lekturę rekomenduję zwłaszcza dzieciom prześladowanym w szkołach. A także – a jakże! – samym dręczycielom.

„Książki. Magazyn do czytania”

Cudowny chłopak to nie tylko świetna książka o inności i akceptacji. Doskonała lektura autorstwa R.J. Palacio dla dorosłych i młodych czytelników.

„GaGa”

Cudowny chłopak Cudowny chłopak to klejnot wśród powieści – pięknie napisany i pełen bohaterów, którzy pozostają w pamięci i sercu czytelnika na dłużej.

Amazon

Książka, od której trudno się oderwać. Książka, która wzrusza do łez. Książka, dzięki której zaczynasz doceniać swoje życie. Na świecie jest tyle samo ludzi dobrych, co złych i to właśnie my decydujemy, po której jesteśmy stronie. Ja jestem po stronie dobra… Jestem w drużynie Augusta.

Lubimy Czytać, opinia czytelniczki

Palacio ma wyjątkowy talent do konstruowania realistycznych dialogów, opisywania myśli i emocji bohaterów... Świetnie napisana, skłaniająca do refleksji książka.

„School Library Journal”

Z KSIĄŻKI...

AUGUST (AUGGIE)

„Mam na imię August. Nie powiem wam, jak wyglądam.

Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej.

Wiem, że nie jestem zwykłym dziesięciolatkiem. To znaczy, oczywiście, robię zwykłe rzeczy. Jem lody, jeżdżę na rowerze, gram w piłkę, mam xboxa. Pod tym względem jestem całkiem zwyczajny. Tak mi się wydaje. I tak czuję. W środku. Ale gdy zwykły dzieciak spojrzy na drugiego zwykłego dzieciaka, to przecież nie ucieka z wrzaskiem z placu zabaw. I ludzie nie wlepiają w niego wzroku, gdziekolwiek się pojawi.

Gdybym znalazł czarodziejską lampę i mógł wypowiedzieć jedno życzenie, chciałbym mieć normalną twarz, na którą nikt nigdy nie rzuci okiem. Kiedy idę ulicą, wolałbym, żeby przechodnie nie spoglądali na mnie i nie odwracali głów. Moim zdaniem sprawa przedstawia się tak: nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko”.

VIA, siostra

„August jest Słońcem. Ja, mama i tato jesteśmy planetami, które krążą wokół Słońca. Reszta rodziny i przyjaciele to asteroidy i komety, poruszające się dokoła planet, które z kolei krążą wokół Słońca. Jedynym ciałem niebieskim, które nie obraca się wokół Augusta Słońca, jest Daisy. Dzieje się tak tylko dlatego, że w jej psich oczkach twarz Augusta niczym się nie różni od innych ludzkich twarzy – wszystkie wyglądają tak samo: są płaskie i blade jak tarcza księżyca. Jestem przyzwyczajona, że tak działa ten wszechświat, a ponieważ tylko taki znam, nigdy na niego nie narzekam. Rozumiem, że August jest szczególny i ma szczególne potrzeby”.

SUMMER, koleżanka

„Któregoś dnia kilkoro dzieciaków zadało mi pytanie, dlaczego spędzam tyle czasu z „tym dziwolągiem”. Nie do wiary, przecież one nawet go dobrze nie znają. Gdyby go znały, nie mówiłyby tak o nim.
– Bo jest fajnym chłopakiem! – odpowiedziałam, jak zawsze odpowiadam na to pytanie. – I nie nazywajcie go dziwolągiem.
– Jesteś święta, Summer – orzekła pewnego dnia Ximena Chin. – Ja bym nie mogła.
– To nic wielkiego – oświadczyłam zgodnie z prawdą - Przyjaźnimy się, bo tego chcę”.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

NAJLEPSZA KSIĄŻKA DZIECIĘCA ROKU 2012
„School Library Journal”,
„Publishers Weekly”,
„Kirkus Reviews”,
Booklist
„Washington Post”

Wyróżniona przez:
„Parents Magazine”
„Shelf Awareness”,
„Entertainment Weekly”

FINALISTKA największego portal czytelniczego:
2012 – GoodReads Choice Award

ZDOBYWCZYNI INNYCH NAGRÓD:

2015 – Arizona Grand Canyon Reader Award
2015 – California Young Reader Medal
2015 – Hawaii Nēnē Book Award
2015 – Indiana Young Hoosier Book Award
2014–2015 –Missouri Mark Twain Readers Award
2014–2015 – Arkansas Charlie May Simon Children’s Book Award

2014 – Colorado Children's Book Award
2014 – Illinois Rebecca Caudill Young Readers' Book Award
2014 – Illinois Bluestem Book Award
2014 – Kentucky Bluegrass Awards
2014 – Louisiana Young Readers Choice
2014 – Maine Student Book Award
2014 – Michigan Great Lakes Great Books Award
2014 – Nebraska Golden Sower Book Award
2014 – New Mexico Land of Enchantment Award
2014 – New York NYSRA Charlotte Award
2014 – North Carolina Children's Book Award, Junior Category
2014 – Ohio Buckeye Children’s and Teen Book Award
2014 – Rhode Island Children's Book Award
2014 – Tennessee Volunteer State Book Award
2013–2014 – Utah Beehive Book Award
2013–2014 – Vermont Dorothy Canfield Fisher Children's Book Award
2013–2014 – Virginia Reader’s Choice Award for Middle School
2013 – Christopher Award
2013 – Great Britain Independent Booksellers Week Book Award
2012–2013 – Maryland Black-Eyed Susan Book Award

2012–2013 – New Hampshire The Great Stone Face Book Award
2012 – National Parenting Publications Awards (NAPPA) Gold Award
2012 – Amazon Best of the Year
2012 – American Booksellers Association, E.B. White Read-Aloud Middle Grade Book Award
2012 – Barnes & Noble, Best Book of the Year
2012 – Cybils Awards
2012 – IRA Teachers' Choices
2012 – Kids Indie Next List, Inspired Recommendations for Kids
2012 – New Atlantic Indie Booksellers Assn (NAIBA) Book of the Year

NOMINOWANA:
2015 – Washington Evergreen Teen Book Award
2014 – Delaware Blue Hen Book Award
2014 – North Dakota Flicker Tale Children’s Book Award
2014 – Washington Pacific Northwest Library Association Young Reader's Choice Award
2013–2014 – Florida Sunshine State Young Readers Award
2013–2014 – Georgia Children’s Book Awards