„CZASAMI PRZYJAŹŃ JEST NAPRAWDĘ TRUDNA

3historie

Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie pozwala spojrzeć na świat Auggiego z trzech nowych punktów widzenia.

Czytelnicy widzą go oczami Juliana, szkolnego rozrabiaki; Christophera, przyjaciela od najmłodszych lat; i Charlotte, nowej koleżanki.

Te trzy opowieści dopełniają historię niezwykłego chłopca, jakim jest August Pullman.

Są szczególnie cenne dla tych, którzy wciąż jeszcze nie chcą rozstać się z Auggiem i mają ochotę na kilka nowych opowieści o wyzwaniach codzienności i triumfie przyjaźni.

Czasami przyjaźnienie się z kimś jest trudne. A przyjaźń z Auggiem Pullmanem to prawdziwe wyzwanie. Bo Auggie różni się od innych dzieci i to przede wszystkim wyglądem zewnętrznym, co w szkole nastręcza mu wiele problemów i nieprzyjemności. August cierpi na nieznany wcześniej typ dyzostozy żuchwowo-twarzowej i nawet po wielu operacjach, które przeszedł, wciąż nie wygląda tak jak inni. R.J. Palacio tym razem oddaje głos trojgu bohaterów: Julianowi, klasowemu rozrabiace, Christopherowi, przyjacielowi Auggiego, oraz Charlotte, koleżance ze szkoły, która dla Augusta stara się być uprzejma, choć nigdy przesadnie sympatyczna. Postać Auggiego stanowi oczywiście główny wątek wszystkich trzech historii, ale poznajemy ją z perspektywy innych. Każdy z nastoletnich narratorów porusza w swojej opowieści kwestie dotyczące przyjaźni, życia i rodziny. To właśnie Auggie jest głównym czynnikiem wpływającym na przemianę, jaka zachodzi w każdym z trojga bohaterów. Ta książka to wyjątkowa okazja, by czytelnicy mogli poznać Juliana, Christphera i Charlotte z zupełnie innej strony. Pierwotnie wydane wyłącznie w wersji elektronicznej opowiadania podejmują ważny temat ludzkiej dobroci. Każdy z pierwszoosobowych narratorów nie tylko uświadamia czytelnikom, jak wiele odwagi wymaga bycie życzliwym, ale też uczy, że w trudnych sytuacjach zawsze lepiej opowiadać się po stronie dobra.

KIRKUS REVIEWS

R.J. Palacio wraca do Juliana, czyli najbardziej nielubianej postaci z jej debiutanckiej powieści „Cudowny chłopak”. Gdy Auggie po raz pierwszy przekroczył próg szkoły Beechera, jednym z uczniów, których poproszono o oprowadzenie nowego ucznia po zakamarkach szkolnych korytarzy, był właśnie Julian. Ten jednak zamiast pomóc chłopcu oswoić się z nowym otoczeniem, za punkt honoru postawił sobie uprzykrzenie Auggiemu życia. Ale po co? Czy chodziło mu tylko o to, by dokuczyć klasowemu koledze, czy może o coś jeszcze? Czy kiedykolwiek poczuł wyrzuty sumienia z powodu swego złego zachowania? Na pierwszy rzut oka historia Juliana wydaje się dość przewidywalna, obfituje ona jednak w mnóstwo niespodzianek – porusza między innymi problem współczucia i to nie tylko względem ofiary prześladowań, ale i samego prześladowcy. Dla wielu z nas – w szczególności dzieci – opowieść Juliana będzie bardzo cenną lekcją, zwłaszcza gdy zrozumieją prawdziwe motywy jego postępowania.

SCHOOL LIBRARY JOURNAL