„POWIEŚĆ O CHARCIE DUCHA, ODWADZE I DOBROCI, KTÓRE NIE UMIERAJĄ NAWET W NAJMROCZNIEJSZYCH CZASACH”

Bialy ptak-MIEKKA-OPRAWA-GRZBIET

NOWA KSIĄŻKA AUTORKI WYDAWNICZEGO FENOMENU „CUDOWNY CHŁOPAK”.

OPARTA NA POWIEŚCI GRAFICZNEJ R.J. PALACIO POD TYM SAMYM TYTUŁEM.

NA PODSTAWIE „BIAŁEGO PTAKA” POWSTAŁ FILM Z HELEN MIRREN I GILLIAN ANDERSON (POLSKA PREMIERA W 2024 ROKU).

Julian, który w Cudownym chłopaku jest jednym z prześladowców Auggiego, poznaje poruszającą historię swojej babci z czasów II wojny światowej.

Sara Blum wiedzie idylliczne życie z uwielbiającymi ją rodzicami. Są jednak Żydami i ich świat wali się w gruzy, gdy do Francji wkraczają Niemcy.

Oddzielona od rodziny Sara, która musi uciekać przed nazistami, otrzymuje pomoc z zupełnie niespodziewanej strony. Od niepełnosprawnego chłopca o imieniu Julian, gotowego zaryzykować wszystko, by ją uratować. Choć ona nigdy nie stanęła w jego obronie, gdy był wyśmiewany w szkole przez kolegów.

Ukryta w jego domu, odcięta od wszystkiego, znajduje ucieczkę w przyjaźni z Julianem i w świecie, który wspólnie odkrywają

Ta historia, choć jej akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat temu, jest wciąż aktualna, bo przypomina, że warto być dobrym, mimo że czasem wymaga to wielkiej odwagi.

WYBRANE RECENZJE

Powieść jednocześnie wyrazista i subtelna. Idealna kombinacja.

The New York Times

Rozdzierająca serce i niosąca nadzieję.

Kirkus Reviews

Autorka wyraźnie łączy faszyzm i potworności II wojny światowej z tym, co się dzieje w dzisiejszym świecie.

The Hollywood Reporter

Opowieść o sprzeciwie wobec wroga i jego okrutnej ideologii, odwadze i woli przetrwania. Doskonała jako pomost łączący przeszłość z przyszłością.

Booklist

R.J. Palacio, pokazuje rzeczywistość bez owijania w bawełnę, szanując zdolność młodych czytelników do radzenia sobie z mocnym tekstem.

Forbes
Bialy ptak-MIEKKA-OPRAWA-TOP

- Scenariusz lekcji języka polskiego dla klas 7-8 autorstwa Patryka Tomiczka, który przygląda się literackim i filmowym postaciom podobnym do Juliena – czyli na pierwszy rzut oka niepozornym, a wewnętrznie niezwykle silnym.

- Scenariusz lekcji wychowawczej dla różnych grup wiekowych autorstwa Wojciecha Kobusa, dotyczący osób z niepełnosprawnością oraz tego, w jaki sposób można odpowiednio, z szacunkiem im pomagać.

- Scenariusz lekcji wychowawczej dla uczniów klas 5-8 autorstwa Joanny Wachowiak, dotyczący bullyingu i uczulający na to, jaki wpływ nasze słowa oraz czyny wywierają na innych.

MATERIAŁY DO POBRANIA

SCENARIUSZ LEKCJI DO FILMU