1. Cudowny chłopak” dotyka trudnych tematów, nie przytłaczając moralizatorstwem.

Zarówno bestsellerowa powieść R.J. Palacio, jak i powstała niedawno jej ekranizacja podejmują ważne problemy, z którymi na co dzień muszą sobie radzić dzieci i młodzież nie tylko w Polsce czy Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Znęcanie się nad słabszymi czy doskwierająca samotność to jedne z największych bolączek dzisiejszych czasów. Szkoły i rodzice próbują zlikwidować problem zastraszania wśród młodzieży, wciąż jednak dochodzi do sytuacji, w których jedna strona płacze, a druga się śmieje.

  1. Zarówno Ty, jak i Twoje dzieci uświadomicie sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych, a każdą przeszkodę można pokonać.

Auggie Pullman każdego dnia musi stawiać czoła nowym wyzwaniom. Ten niezwykły dziesięciolatek pierwszy dzień szkoły przeżywa właściwie codziennie. Drwiny ze strony rówieśników oraz ich ciekawskie, natarczywe spojrzenia nie pozwalają mu zapomnieć, że w oczach szkolnych kolegów, nauczycieli i ich rodziców zawsze będzie „inny”. A „inny” zdaniem większości oznacza gorszy. Auggie się jednak nie poddaje i jego wytrwałość w końcu zostaje nagrodzona. Jak? Przekonajcie się!

  1. Narracja z perspektywy Vii, siostry Augusta, to niezwykle ważny głos w dyskusji dotyczącej uczuć członków rodziny osoby niepełnosprawnej.

Oczywiście i książka, i film koncentrują się przede wszystkim na historii Auggiego. Dodatkowe punkty widzenia są jednak świetnym dopełnieniem i zwróceniem uwagi na potrzeby i pragnienia osób z bliskiego otoczenia Augusta. Rozdział, w którym to Via jest narratorką, pokazuje emocje dziecka dorastającego u boku rodzeństwa wymagającego specjalnego traktowania. Palacio zmusza Olivię, by stawiła czoła licznym wyzwaniom, z którymi w okresie dojrzewania przychodzi mierzyć się nastolatkom – pierwsza miłość i strata najbliższej przyjaciółki to tylko niektóre z nich.

  1. Dyrektor szkoły podstawowej im. Beechera to najlepszy dyrektor pod słońcem.

Wcielający się w rolę dyrektora Tushmana Mandy Patinkin to prawdziwy strzał w dziesiątkę! Dyrektor szkoły, do której uczęszcza Auggie, to niezwykle mądry pedagog, starający się zrozumieć potrzeby jego podopiecznych. Tushman nie tylko na pierwszym miejscu zawsze stawia równe traktowanie i dobro uczniów, ale też wnosi mnóstwo świetnego humoru, którym potrafi rozbroić dosłownie każdego.

  1. Historia Auggiego uczy, że zawsze trzeba być wiernym swoim zasadom i przekonaniom.

Dzieci czasem potrafią być okrutne, choć nie zawsze naumyślnie. Rolą rodziców jest zachęcanie pociech, by pod wpływem otoczenia nie rezygnowały z tego, w co wierzą. Warto trzymać się swoich zasad, nawet jeśli z ich powodu mamy być obiektem szykan. Przykład Auggiego i jego najlepszego przyjaciela, Jacka Willa, uczy, że trzeba znaleźć w sobie odwagę, by w imię przekonań i w obronie przyjaciół stawiać czoła złośliwościom ze strony tych, którym zależy tylko na tym, by sprawić nam przykrość.

  1. Julia Roberts i Owen Wilson to przezabawna para, która sprawia, że widz wychodzi z kina z szerokim uśmiechem.

Chemia pomiędzy aktorami wcielającymi się w rodziców Augusta Pullmana, głównego bohatera „Cudownego chłopaka”, czyni ten film tak samo przyjemnym dla młodszych, jak i starszych widzów. To pełna ciepła, inspirująca opowieść o niezwykłym dziesięciolatku, która zadowoli całą rodzinę.

  1. Cudowny chłopak” zachęca do bycia dobrym – zawsze i wszędzie.

We współczesnym świecie zbyt często negatywne reakcje przesłaniają zachowania pozytywne. Zamiast wyciągnąć do kogoś pomocną dłoń, powiedzieć bliskim coś miłego, uśmiechnąć się na powitanie, docenić czyjś przyjazny gest czy pochwalić nową fryzurę koleżanki sprawiamy otaczającym nas ludziom przykrość, zazwyczaj zupełnie niepotrzebnie. Stworzona przez R.J. Palacio historia pokazuje, że ludzie, którzy są mili dla wszystkich, są bardziej z siebie zadowoleni. Dobro wraca, dlatego warto nim obdarzać innych jak najczęściej!